Witaminy – związki ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Artykuł sponsorowany
lekarz

Rola witamin w każdym ludzkim organizmie jest niebagatelna. Tym samym możemy śmiało powiedzieć, że wiedza na ich temat każdemu z nas jest wręcz niezbędna.

Zasadniczo o tym fakcie wie każdy z nas i również każdy z nas ma świadomość konieczności zadbania o dostarczenie owych witamin do swojego organizmu.

Znaczenie witamin dla ludzkiego organizmu

Pewne jest, że witaminy są niezbędne do zachowania ogólnego zdrowia. Każda z nich ma trochę inną rolę do odegrania w naszym organizmie. Z tego powodu wszystkie razem wpływają na szereg funkcji, które są niezbędne do zachowania pełnego zdrowia. Np. witamina A wpływa na dobry wzrok, mocne paznokcie i lśniące włosy, podczas gdy witamina D jest odpowiedzialna za zdrowe kości oraz prawidłowe krzepnięcie krwi.

Na rynku mamy wiele witamin dedykowanych dzieciom, seniorom czy osobom, uprawiającym sport. Mamy również specjalne suplementy dla kobiet. Warto zaznaczyć, że większość witamin oraz różnych minerałów powinno być dostarczanych wraz z pożywieniem.

To ono jest głównym źródłem witamin dla naszego organizmu. Suplementy natomiast sprawdzają się w razie potrzeby uzupełnienia braku poszczególnych witamin.

Czym są witaminy ?

Zanim przejdziemy dalej, musimy zapytać o to, czym de facto są witaminy ?

Z pewnością możemy powiedzieć, że nie mają kluczowej roli w dostarczaniu nam energii, budowy poszczególnych tkanek naszego organizmu, ale pomimo to są niezbędne w prawidłowym jego funkcjonowaniu. Dlaczego ?

Ich rolę można określić jako regulacyjną.

Witaminy oraz różne minerały wpływają na prawidłowość przebiegu różnych procesów metabolicznych w ludzkim organizmie, co oczywiście z powodzeniem można określić mianem funkcji kluczowych.

Witaminy to nic innego jak pewnego rodzaju związki organiczne. Nie są one jednorodne, ponieważ każda witamina może mieć nieco inny charakter.

Niektóre z witamin to kwasy, a inne mają postać alkoholi. Nie można zatem ich sklasyfikować do jednej grupy chemicznej. Jeśli możemy mówić o jakiejkolwiek klasyfikacji witamin, to jak najbardziej należy wskazać na:

witaminy w tabletkach

  • witaminy rozpuszczalne w wodzie,
  • witaminy rozpuszczalne w tłuszczach,

Nadmiar i niedobór witamin

Niedobór witamin to zjawisko, które powszechnie można odczytywać jako bardzo negatywne. Może skutkować chorobami, brakiem prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz zaburzeniem prawidłowego rozwoju różnych funkcji życiowych.

Jednocześnie musimy wspomnieć o tym, że nadmiar przyjmowanych witamin może być również bardzo groźny. Mówimy o hiperwitaminozie, zjawisku które może zachwiać prawidłowym funkcjonowaniem ludzkiego organizmu i doprowadzić do wystąpienia różnych chorób.

Hiperwitaminoza najczęściej może wystąpić, gdy sięgamy po różnego rodzaju witaminy i minerały w postaci suplementów diety. W głównej mierze należy zadbać o to, aby prawidłowa ilość witamin oraz minerałów była do ludzkiego organizmu dostarczona wraz z pożywieniem. Owoce i warzywa to podstawowe źródła witamin, aczkolwiek na pewno nie jedyne.

Podsumowując.

Witaminy i minerały to bardzo zróżnicowana grupa związków niezbędnych do zachowania pełni zdrowia.

Każdy człowiek w zależności od wieku, płci, charakteru stylu życia oraz wielu innych czynników wykazuje nieco inne na nie zapotrzebowanie.