Ekologiczny środek transportu – rower elektryczny

rowery elektryczne

Rowery elektryczne to dziś jeden z najszybciej rozwijających się alternatywnych środków transportu. Ekologiczne, stylowe i wygodne rowery miejskie wzmocnione dodatkową siłą w postaci silnika, a także e-rowery sportowe stają się coraz popularniejsze i, co widać szczególnie w większych miastach, mogą skutecznie zastępować komunikację miejską czy jazdę samochodem.

Nie ma czemu się dziwić – człowiek jest dziś coraz lepiej nastawiony do ekologicznego życia i chętnie wplata rower do swojego codziennego trybu dnia, zapewniając sobie w ten sposób porządną dawkę aktywności fizycznej bez konieczności poświęcania na nią dodatkowego czasu. Ale czy rower elektryczny to w dalszym ciągu wysiłek? Skąd w ogóle pomysł na montowanie silnika w rowerze? Czy warto przekonać się do e-bike?

Krótka historia rowerów elektrycznych

Pierwszy pomysł na rower elektryczny pojawił się na rynku ponad 100 lat temu i sama idea, choć znacząco różniąca się od dzisiejszych e-bike’ów, z pewnością przyjęła się w świadomości wielbicieli jednośladów. Choć od początku zaskarbiła sobie grono wielbicieli, wiele osób podchodziło do tematu sceptycznie, a nawet wrogo – w końcu czy silnik elektryczny w rowerze to nie zbrodnia przeciwko ideom sportu? Negatywne głosy na temat rowerów elektrycznych pojawiają się do dziś, jednak wraz z postępem technologicznym i większymi możliwościami projektowymi udało się stworzyć hybrydę, która cieszy się zainteresowaniem zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.

E-bike: jak to właściwie działa?

Siłą napędową tradycyjnego roweru są mięśnie człowieka, których praca pozwala na dociskanie pedałów wprawiających w ruch mechanizm roweru. Dla wielu zaskakującym może okazać się fakt, że rowery elektryczne działają dokładnie na tej samej zasadzie! Choć w piaście koła (to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań – silnik może znaleźć się także przy suporcie) znajduje się silnik połączony z akumulatorem, jego działanie nie jest w żaden sposób samoistne – aby silnik mógł zostać wprawiony w ruch i wspierał rowerzystę podczas jazdy konieczne jest nieustanne kręcenie pedałami. Po co w takim razie silnik?

Nowoczesne silniki montowane w rowerach elektrycznych są w stanie osiągać prędkość do 50 kilometrów na godzinę. Aby jednak e-bike mógł być w dalszym ciągu uznany za rower, prawo europejskie ogranicza producentów, wymuszając na nich montowanie w silnikach blokad, które zatrzymają pracę silnika w momencie osiągnięcia przez rowerzystę prędkości 25 kilometrów na godzinę. Prędkość ta może wydawać się niewielka, jednak gdy zastanowimy się, ile siły potrzeba na rozpędzenie roweru do takiej prędkości lub podczas jazdy pod górkę, obecność silnika zwiększającego przełożenie siły mięśni na moc roweru wydaje się zbawienna.

rowery elektryczne

Dlaczego warto przerzucić się na rower elektryczny

To właśnie fakt, że dzięki silnikowi elektrycznemu wiele osób może pozwolić sobie na wyprawy w dłuższą trasę, wrócić do jazdy po kontuzji czy zwyczajnie cieszyć się jazdą na rowerze bez nadmiernego wysiłku jest zaletą, dla której wiele osób decyduje się dziś na zakup roweru elektrycznego. W warunkach miejskich popularne stają się przede wszystkim stylowe miejskie rowery elektryczne, pozwalające na swobodny dojazd do pracy bez obaw o nadmierny wysiłek i zdecydowanie skracające czas oczekiwania w ulicznych korkach. Zalety rowerów elektrycznych docenili jednak również wielbiciele sportowej jazdy, w tym również amatorzy jazdy górskiej. Dzięki wsparciu ze strony silnika elektrycznego łatwiejsze stało się dla nich pokonywanie trudnych podjazdów będących nieodłącznym elementem wielu wypraw. W końcu to zjazd jest przyjemniejszą częścią zabawy!

Rowery elektryczne z łatwością znalazły miejsce na rynku obok tradycyjnych jednośladów, a sami producenci coraz częściej podejmują się produkcji zaawansowanych konstrukcji umożliwiających wkomponowanie silnika elektrycznego w geometrię roweru. Zakupy tak specjalistycznego sprzętu to jednak nie gra w zgadywanki – rowery elektryczne nie należą do najtańszych, przez co warto postawić na zaufanych dostawców i upewnić się, że kupowany e-bike to faktycznie model wart swojej ceny. Szerokim wyborem rowerów elektrycznych sprawdzonych marek może pochwalić się sklep Bikester.pl, którego specjaliści nieustannie pracują nad tworzeniem najlepszej oferty dla swoich klientów. Sprawdź, czy e-bike to rower dla ciebie i postaw na ekologiczne środki transportu.