Detoks – popularne metody oczyszczania organizmu z toksyn

detoks-oczyszczanie-organizmu-z-toksyn

Jeśli po okresie jesienno – zimowym Twoja skóra jest pozbawiona blasku. Twoje włosy i paznokcie nie są w najlepszej kondycji. Czujesz się ociężała i brak ci energii. Detoks i ten artykuł jest dla Ciebie.

Współczesny styl życia daleki jest od ideału. Zła dieta uboga w pełnowartościowe produkty, jedzenie w pośpiechu, brak regeneracji. Wszystko to sprawia że nasz organizm nie funkcjonuje w sposób prawidłowy.

Toksyny gromadzące się w naszym organizmie powodują, że czujemy się i wyglądamy coraz gorzej. Jesteśmy zmęczeni, nasza cera nie wygląda zdrowo i promiennie, a do tego dochodzą problemy z funkcjonowaniem układu trawiennego.

Jak temu zaradzić ?

Skutecznym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie detoksu czyli procesu oczyszczania organizmu z toksyn. Korzyści dla każdego mogą być inne, tak jak różne są nasze organizmy i prowadzony tryb życia. Jedno jest pewne – Twoje ciało Ci za to podziękuje.

Wiosna to dobry czas aby przeprowadzić detoks. W cieplejsze dni mamy ochotę na lżejsze posiłki, a pojawiające się świeże owoce sezonowe i warzywa są na wyciągnięcie ręki.

Dlaczego warto przeprowadzić oczyszczanie organizmu ?

Powodów dla których warto przeprowadzić oczyszczanie jest wiele, a to tylko niektóre z nich :

 • lepsze samopoczucie,
 • zmniejszenie cellulitu,
 • świeża promienna cera,
 • wzmocnienie włosów i paznokci,
 • poprawa samopoczucia,
 • pozbycie się zbędnych kilogramów.

Wiosna, to czas, kiedy każdy chce pozbyć się dodatkowego balastu zgromadzonego przez okres zimowy. Oprócz wprowadzenia do swojej codziennej rutyny dodatkowej aktywności fizycznej – której sprzyja przecież coraz bardziej zachęcająca do wychodzenia na zewnątrz aura – warto również dodać swojemu organizmowi nieco „skrzydeł” w postaci dostarczenia do niego większej ilości witamin, a także wymiecenia z niego zalegających toksyn.

Jak przygotować się do oczyszczania ?

przygotowanie-do-detoksu

Tak, nie ma tu pomyłki, do oczyszczania należy się przygotować. Nie możemy naszego organizmu wystawiać na tak dużą zmianę odżywiania, zwłaszcza jeśli do tej pory nasza dieta pozostawiała wiele do życzenia.

Rozpoczęcie detoksu bez przygotowania po pierwsze nie jest zdrowe, a po drugie potrafi skutecznie zniechęcić. Dlaczego ?

Dlatego, że kiedy odżywiamy się w sposób nieprawidłowy i prowadzimy niezbyt aktywny tryb życia, to nagromadzenie toksyn w naszym organizmie jest dość spore. Gdy nagle zaczniemy spożywać dużo większą ilość owoców i warzyw, zaczniemy pić więcej wody, wtedy te toksyny zostają uwolnione.

Nasz organizm jest przystosowany do oczyszczania, posiadamy wątrobę, nerki, które dbają o detoksykację, ale wiele toksyn uwolnionych na raz może spowodować spowolnienie ich funkcjonowania.

Organizm żeby sobie móc z tym poradzić będzie reagował i być może nie będzie to przyjemne. Bóle, głowy, brak ochoty na cokolwiek, senność, zmęczenie,ogólne rozbicie, bóle brzucha, a nawet wymioty to tylko kilka z objawów.

Ważne jest więc aby nie rozpoczynać oczyszczania od tak po prostu, zwłaszcza jeśli będzie to nasze pierwsze oczyszczanie.

Warto więc na tydzień lub chociaż 3 dni wcześniej zrezygnować z :

 • używek czyli kawy, herbaty, papierosów, alkoholu,
 • cukru a więc słodzonych napoi, soków, napoi energetycznych,
 • wyrobów z białej mąki,
 • czerwonego mięsa i jego przetworów,
 • mleka i jego przetworów,
 • jajek i innych produktów odzwierzęcych.

Wprowadzić do diety więcej owoców, warzyw, zup, sałatek, kaszy, pić wodę, herbatki ziołowe, soki z owoców i warzyw czy popularne teraz koktajle.

Te produkty wspomagają detoks organizmu :

 • owoc granatu,
 • rukola,
 • czosnek,
 • algi,
 • cytryna,
 • jabłka,
 • trawa pszeniczna,
 • buraki,
 • zielona herbata,
 • żurawina,
 • woda,
 • kasza jaglana,
 • seler,
 • herbata z pokrzywy.

Detoks można przeprowadzić na kilka sposobów: jako jednodniowy detoks lub oczyszczanie trwające od 7 do nawet 21 dni.

Wskazane jest aby detoks zaplanować sobie na wolniejsze dni. Pozwoli nam to bez stresu przejść trudniejsze momenty i nawet kiedy poczujemy się gorzej to będziemy mieli możliwość położyć się lub wyjść na spacer.

Podczas takiego procesu oczyszczania warto zadbać także o sferę duchową, jest to dobry czas na wyciszenie i uspokojenie umysłu, poświęcenie go na pobycie ze sobą.

Pozwólmy naszemu umysłowi odpocząć i ograniczmy na ten czas kontakty towarzyskie, dostęp do telewizji i internetu. Poświęćmy ten czas na umiarkowaną aktywność fizyczną, która wspomoże proces usuwania toksyn z organizmu.

Podjęcie decyzji o detoksie jest dobrym momentem zmiany swoich nawyków żywieniowych, tak aby po całym procesie nie wracać do niekorzystnych dla nas zachowań.

Formę i czas detoksu należy dobrać indywidualnie i dostosować do swoich potrzeb. Możemy wybrać spośród wielu wariantów. Spójrzmy na najpopularniejsze metody oczyszczania organizmu:

Detoks sokowy

detoks sokowy

Detoks sokowy, to jedna z najchętniej wybieranych metod oczyszczania organizmu. Jest ona niezwykle prosta i skuteczna, a na dodatek podczas procesu oczyszczania toksyn z organizmu nie odczuwamy uczucia głodu. Najbardziej sprzyjająca porą do podjęcia się detoksu sokowego jest okres wiosny i lata, kiedy to mamy ciągły dostęp do świeżych owoców i warzyw.

Dieta sokowa ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn i dostarczyć mu witamin. Dzięki niej poprawi się stan naszego zdrowia, ale również wygląd skóry, paznokci i włosów.

Podczas sokowej diety oczyszczającej wszystkie posiłki zastępuje się sokami. Niesłodzone soki warzywne i owocowe, należy spożywać przez okres 7 dni, w porach posiłkowych (5 razy dziennie).

Drastyczny spadek kaloryczności pożywienia spożywanego w ciągu dnia może skutkować złym samopoczuciem, rozdrażnieniem i osłabieniem. Dlatego należy odpowiednio przygotować organizm do detoksu. Jednak nawet wtedy dieta sokowa nie będzie dietą przeznaczoną dla wszystkich. Przestrzega się przed jej stosowaniem:

 • osoby pracujące fizycznie,
 • intensywnie uprawiające sport,
 • cukrzyków i osoby z nadciśnieniem,
 • kobiety w ciąży,
 • dzieci i młodzież.

Dietetycy przy stosowaniu diety zalecają ostrożność. Detoks trwający nie więcej niż 2 dni nie powinien przynieść szkody organizmowi, jednak ten, który jest dłuższy, powinien być przeprowadzany pod okiem lekarza lub dietetyka.

Detoks jaglany

zupa jaglana

Różne metody oczyszczania organizmu skutkują często pogorszeniem samopoczucia, obniżeniem energii, a także zwiększeniem uczucia głodu.

Dla wszystkich tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na kilkudniowe niedysponowanie, odpowiedzią będzie właśnie detoks kaszą jaglaną. Nie osłabi ona osoby, która się go podejmuje, a dodatkowo oczyści organizm z toksyn, zmniejszy jego zakwaszenie i odżywi go.

Kasza jaglana, która jest podstawą tej metody oczyszczania organizmu, jest pokarmem działającym odkwaszająco. Co więcej, jest ona skarbnicą licznych minerałów i witamin. Wśród których znajdują się:

 • witaminy z grupy B,
 • witamina E,
 • witamina K,
 • karoten,
 • kwas foliowy,
 • potas,
 • sód,
 • wapń,
 • cynk i fosfor.

Bez obaw spożywać ją mogą nawet osoby chore na celiakię i uczulone na gluten, gdyż kasza jaglana go nie zawiera.

Bogactwo minerałów i witamin sprawi, że po detoksie oczyszczającym poprawi się stan naszych włosów, paznokci i skóry, a nasze ogólne samopoczucie ulegnie poprawie – co będzie zasługą odkwaszenia organizmu.

Detoks jaglany nie zaleca się stosować osobom chorym na niedoczynność tarczycy. O innych przeciwwskazaniach poinformuje nas lekarz lub dietetyk.

Dieta oczyszczająca kaszą jaglaną trwa przez dwanaście dni. Przez pierwsze kilka dni należy spożywać tylko zupę jaglaną, kolejne pozwalają nam na nieco większą dowolność – kaszę należy spożywać z owocami lub warzywami.

O szczegółach detoksu jaglanego możemy dowiedzieć się od swojego dietetyka lub z książki Beaty Sokołowskiej „Alkaliczny detoks”, gdzie autorka podaje pełne przepisy na dania podczas diety jaglanej.

Należy jednak pamiętać, że mimo iż detoks jaglany jest mniejszym szokiem dla organizmu – w porównaniu do innych diet – to, podobnie jak inne detoksy, również wymaga odpowiedniego przygotowania.

Detoks warzywny lub owocowo- warzywny

detoks warzywno-owocowy

Ten rodzaj detoksu jest odpowiedni niemal dla każdego. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że podczas jego przeprowadzania możemy funkcjonować tak jak na co dzień i dużo łatwiej się do niego przygotować i przeprowadzić.

Duża zawartość błonnika pochodzącego z warzyw i owoców sprzyja oczyszczaniu przewodu pokarmowego, co powoduje lepsze funkcjonowanie jelit. Ich funkcjonowanie ulega równowadze co sprzyja samoleczeniu organizmu. Podczas tego rodzaju detoksu dostarczamy dużej ilości minerałów i witamin, które odżywiają nasz organizm.

Detoks ten może trwać według potrzeb od tygodnia do nawet 6 tygodni. Podczas trwania oczyszczania spożywamy lekkie zupy takie jak krupnik, czy barszcz przygotowywany na zakwasie. Warzywa i owoce spożywamy w postaci surowej, gotowanej, pieczonej, duszonej, oraz w formie koktajli, soków i kiszonek.

Ważnym elementem detoksu warzywnego jest codzienne picie dużej ilości wody oraz jedzenie kiszonek i czosnku.

Najbardziej znaną propagatorką tego rodzaju oczyszczania w Polsce jest dr n.med. Ewa Dąbrowska.

Jak przeprowadzić detoks ?

Jak wcześniej napisaliśmy, oczyszczanie jest sprawą indywidualną i ciężko jest podać przepis idealny dla wszystkich. Jest to proces wymagający posiadania pewnej wiedzy i jeślibyśmy chcieli to wszystko opisać tutaj, to byłby to najdłuższy artykuł, jaki widzieliście w internecie 😉

Wiedzę taką można uzyskać od osób, które na co dzień zajmują się przeprowadzaniem przez ten proces. Na rynku wydawniczym istnieją książki, które są takim kompendium wiedzy i które opisują to dokładnie.

Pierwszą książkę, którą można polecić to “Alkaliczny detoks” Beaty Sokołowskiej. Książka ta wyjaśnia krok po kroku jak przeprowadzić oczyszczanie a ponadto zawiera zdrowe przepisy pomocne w całym procesie.

Drugą pozycją jest książka Kasi Bem “Happy detoks” i “Happy uroda”. Są to pozycje polecane fankom jogi i ajurwedyjskiego stylu życia ale nie tylko. Każdy wyciągnie z niej porcje przydatnej wiedzy dla siebie.

W literaturze i internecie znaleźć możemy liczne sposoby na detoksykację organizmu. Jednak o ile będą one skuteczne na krótki okres czasu, to nie zastąpią rutyny w postaci dobrego i świadomego odżywiania, a także porcji aktywności fizycznej.

Warto pamiętać, że o swoje zdrowie i urodę należy dbać przez cały okrągły rok, a nie tylko wtedy, gdy termometry zaczynają wskazywać wyższe temperatury.