10 niesamowitych właściwości octu jabłkowego

Zdrowotne właściwości octu jabłkowego

Dowody historyczne wskazują na to, że prozdrowotne właściwości octu jabłkowego były znane już Babilończykom 5,000 lat przed naszą erą. Korzyści zdrowotne, które za sobą niesie jego spożycie nie umknęło również Hipokratesowi, który stosował go w leczeniu ran i przypisywał mu zdolności leczenia uporczywego kaszlu.

Podobnie jak organiczny olej kokosowy, ocet jabłkowy jest doskonałą alternatywą dla komercyjnych środków farmaceutycznych oraz chemicznych, których używamy w domu.

Badania wykazały, że ocet jabłkowy ma zdolności kontrolowania prawidłowego poziomu cukru we krwi oraz może wspomagać odchudzanie.

Ocet jabłkowy zawiera minerały, które są niezbędne dla funkcjonowania komórek, takie jak potas, wapń, magnez, fosfor, sód i miedź. Ma w sobie również witaminy – A,C i E z kilkoma formami witaminy B oraz beta-karoten oraz bioflawonoidy.

Jest bogaty w przeciwutleniacze, a pektyny pochodzące z jabłek pomagają tworzyć organizmowi powłokę, która łagodzi podrażnienia układu pokarmowego.

Poza korzyściami wynikającymi z ceny i braku skutków ubocznych, ocet jabłkowy ma właściwości dzięki, którym możemy leczyć różne dolegliwości oraz choroby.

Zdrowotne korzyści spożywania octu jabłkowego

1. Łagodzi ból gardła

ocet jabłkowy łagodzi ból gardła

Ocet jabłkowy ma szereg zaskakujących, potężnych właściwości, do których można zaliczyć zdolność zwalczania zarazków oraz bakterii.

Następny razem, gdy poczujesz ból gardła lub uczucie dyskomfortu, spróbuj zmieszczać ¼ szklanki octu jabłkowego ze szklanką ciepłej wody.

Tak przygotowaną miksturą, płucz gardło raz na godzinę.

2. Uwalnia od zgagi

uwalnia od zgagi

Wiele osób sięga po ocet jabłkowy w celu złagodzenia objawów zgagi.

Refluks i zgaga są często spowodowane przez zbyt małą ilość kwasu w żołądku.

Ocet jabłkowy może poprawić proces trawienia, dostarczając naszemu żołądkowi kwasu, którego potrzebuje. Ocet jabłkowy pomaga odbudować naturalne, kwasowe środowisko żołądka, co umożliwia lepsze trawienie pokarmu.

Przy dolegliwościach żołądka, spróbuj wypić szklankę wody z jedną łyżeczką octu jabłkowego.

3. Pomaga oczyścić zatoki

ocet jabłkowy oczyszcza zatoki

Ocet jabłkowy może być również stosowany do skutecznego leczenia infekcji zatok.

Zawiera on zdrowy poziom witaminy B i E, wapń, potas i magnez, z których wszystkie mogą pomóc w oczyszczaniu zatok i łagodzić objawy alergii.

Ocet jabłkowy ma również stosunkowo wysoki poziom pH, który może pomóc zwalczyć rozwój bakterii.

Wymieszaj jedną łyżeczkę octu jabłkowego ze szklanką wody i wypij następnym razem, gdy Twój nos będzie zatkany.

4. Pomaga pozbyć się łupieżu

ocet jabłkowy pomaga pozbyć się łupieżu

Dr. Oz sugeruje użycie octu jabłkowego przeciw łupieżowi.

Wysoki poziom kwasowości w occie równoważy pH na skórze głowy, zapobiegając rozwojowi bakterii i drożdży.

Wymieszaj ¼ szklanki octu z ¼ szklanką wody i przelej do butelki z atomizerem. Tak przygotowaną miksturą spryskaj głowę po czym zawiń włosy w ręcznik i pozostaw na 15 minut przed spłukaniem.

5. Łagodzi skórcze nóg

łagodzi skórcze nóg

Skórcze mogą oznaczać, że masz niski poziom potasu w organizmie. Dzięki wysokiej zawartości potasu, ocet jabłkowy może być idealną alternatywą dla środków farmaceutycznych.

Wymieszaj dwie łyżki octu jabłkowego z łyżeczką miodu i jedną szklanką ciepłej wody. Tak przygotowanym domowym środkiem posmaruj i delikatnie rozmasuj miejsce w którym odczuwasz skórcz. 

6. Łagodzi swędzenie skóry

łagodzi swędzenie skóry

Ocet jabłkowy jest bardzo skutecznym środkiem antyseptycznym o wspaniałych właściwościach przeciwgrzybiczych. To wszystko może mieć niesamowicie korzystny wpływ na skórę i może pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnego swędzenia oraz pieczenia.

Dodaj kilka kropli niefiltrowanego octu na wacik i delikatnie wetrzyj w miejsce na skórze Twojej twarzy.

7. Usuwa brodawki i kurzajki

usuwa brodawki i kurzajki

Brodawki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Są one spowodowane przez wirusa HPV, który może przenikać do organizmu przez drobne skaleczenia oraz urazy skóry.

Aby naturalnie usunąć brodawki, spróbuj wymieszać jedną szklankę octu jabłkowego z wodą i nałożyć na skórę wacikiem.

8. Pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stóp

pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stóp

Ocet jabłkowy poprzez neutralizacje poziomu pH może skutecznie zwalczać bakterie, odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach stóp.

9. Zmniejsza wzdęcia

zmniejsza wzdęcia

Wielu praktyków zdrowia zaleca stosowanie octu jabłkowego w leczeniu problemów i dolegliwości trawiennych.

Aby zapobiec wzdęciom, wypij szklankę rozcieńczonego octu przed posiłkiem. Dzięki temu Twój system trawienny zacznie pracować szybciej i efektywniej.

10. Neutralizuje brzydkie zapachy w domu

neutralizuje brzydkie zapachy w domu

Następnym razem gdy będziesz miała zamiar wydać pieniądze na nowy zestaw odświeżaczy powietrza, pamiętaj o occie jabłkowym. Potrafi on zdziałać cuda jeśli chodzi o neutralizowanie brzydkich zapachów.

Rozcieńcz szklankę octu jabłkowego ze szklanką wody. Przelej całość do butelki z dozownikiem i za pomocą rozpylacza przegoń nieprzyjemne zapachy ze swojego domu.

 

 

Jeśli dzięki temu artykułowi zamierzasz częściej używać octu jabłkowego. Udostępnij go i zainspiruj innych 😉